A vizsgált idõszak legfontosabb nemzetközi eseménye a szíriai konfliktus, amely hatására komoly korrekció indult a vezetõ nemzetközi részvénypiacokon, amely alól Moszkva sem vonhatta ki magát. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás sem jöhet létre Szíriával szemben.  Szíria fõ szövetségese Irán, számtalanszor megfenyegette az Egyesült Államokat, de a háború destabilizálhatja az egész régiót és fokozhatja a humanitárius katasztrófát.

Technikai oldal

Mi történt? Kevés befektetõ láthatott jó vételi sztorit az RTS indexben. Az orosz tõzsdeindex folytatta a lejtmenetet augusztusban is.A kockázatokra elõzõ elemzésünkben felhívtuk a figyelmet. Távol van már július, amikor viszonylag szép növekedési pályát tudhatott magáénak az RTS. Az augusztusi korrekcióval június-július szintekre kerültek a jegyzések, így már 100 ponton belül került a júniusi lokális minimumpont, ahol a vezetõ részvénykosárral tavaly júliusban kereskedtek. Ezzel a kurzus még távolabb került a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlagtól. Ugyancsak rossz hír, hogy az árfolyam 1300 pont alatt zárt a vizsgált idõszak végén. A technikai indikátorok egymást erõsítõ júliusi eladási jelzései óta a zuhanás ellenére nem láthattunk túladott állapotot. Az RSI oszcillátor 30 fölötti értéke alapvetõen nem indokolja vételi pozíció felvételét, de az MACD és a szignálvonal nullához közeli metszéseit sem értelmezhetjük vételi szignálnak.

Mi várható? Csodát ne várjunk az RTS indextõl, legalábbis rövidtávon. A kurzus a 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodott, a hosszú távú trend csökkenõ, így az RTS csökkenése várható.Várakozásaink nem változtak augusztushoz képest. A vevõk gyõzelmérõl és a csökkenõ trend fordulásáról tankönyv szerint akkor beszélhetünk, ha a jegyzések visszatérnek a 200 napos mozgóátlag, vagyis 1425 fölötti zónába. Ezek a zónák sajnos még messzebb kerültek. De amennyiben fúj a vevõk szele, azt nyilván visszajelzik majd a technikai indikátorok. A jelenlegi helyzetben érdemes megfontolni a fontosabb támaszvonalakat, amelyek stop funkcióként is szolgálhatnak. Az elmúlt három évben az árfolyam három alkalommal visszafordult az 1200-as szintrõl, ezért bízhatunk abban, hogy a kurzus ismét felfelé veszi az irányt, ha eléri ezt a szintet. A lejtmenet folytatása esetén 1200 után a következõ fontos támasz 1000 pontnál található.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A vizsgált idõszak legfontosabb nemzetközi eseménye a szíriai konfliktus, amely hatására komoly korrekció indult a vezetõ nemzetközi részvénypiacokon, amely alól Moszkva sem vonhatta ki magát. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás sem jöhet létre Szíriával szemben.  Szíria fõ szövetségese Irán, számtalanszor megfenyegette az Egyesült Államokat, de a háború destabilizálhatja az egész régiót és fokozhatja a humanitárius katasztrófát. A helyzet roppant bonyolult, a szír ellenzék tábora is megosztott, ezért nem tisztázott, hogy a diktátor bukása után melyik vezetõ vehetné át a hatalmat. Az esetleges katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést. A növekedési kilátások romlásával romolhatnak az orosz cégek exportkilátásai, amely nemcsak az energiaszektort, hanem a fémfeldolgozó szegmens forgalmát is negatívan befolyásolhatja. Ez a logika állt a vezetõ orosz tõzsdeindex csökkenése hátterében és ezért nem tudta megállítani a magas olajárfolyam sem az RTS zuhanását.


Részletek: (08.04.) Az orosz fogyasztói árindex változása havi alapon 0,8%-on alakult, amely megegyezett a várakozásokkal. (08.07.) Az orosz ingatlanárak növekedése lassabb lett, mint várták. Az elemzõk 2,1%-ra számítottak, de csak 1,1%-on állt a mutató. (08.09.) A jegybank változatlanul hagyta a 8,25%-os alapkamatot. Az elemzõi konszenzus 2% helyett csak 1,2%-al bõvült az orosz GDP. A kereskedelmi mérleg szufficitje majdnem megegyezett a várakozásokkal. (08.13.) Számos kedvezõ nemzetközi hír érkezett. Az amerikai kiskereskedelem volumene az elemzõi konszenzusnál nagyobbat ugrott. Kedvezõ a német gazdaság megítélése, nõtt a ZEW index értéke.  Az európai konjunktúra hírére jól reagáltak az orosz fémfeldolgozó vállalatok: Severstal (+2.1%), Mechel (+1.67%). (08.15.) Az orosz ipari termelés (-0,7%) jobban visszaesett, mint várták. (08.16.) Komoly inflációs nyomást jelzett a termelõi árindex Oroszországban. A mutató éves alapon 6,6%-al nõtt, az elemzõk 4,1%-ra számítottak. Amerikából kedvezõ lakásadatok érkeztek, de a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe visszaesett. A pesszimista nemzetközi hangulat az orosz részvénypiacra is rányomta bélyegét. (08.19.) A kiskereskedelmi forgalom 4,3%-al bõvült és a munkanélküliségi ráta 5,3%-ra csökkent. (08.20.) Az orosz államháztartás egyenlege kisebb pluszt mutatott, mint várták. (08.23.) Az üzleti bizalmi index kevésbé süllyedt Oroszországban. (08.26.) A júniusi plusz után júliusban óriást zuhantak (-7,3%-ot) az amerikai tartós javak rendelései, amely mutató igen fontos a FED kötvényvásárlási programjának szempontjából.  Így várhatóan egész szeptemberben változatlanul marad a Fed monetáris politikája. (08.27.) A Conference Board által mért augusztusi fogyasztói bizalmi index intenzív ugrása erõteljes amerikai fogyasztásról tanúskodott. Németország gazdasági bizalmi indexe ismét emelkedett augusztusban. A kedvezõ makroadatok ellenére a szíriai helyzet gondoskodott a negatív hangulatról, az olaj árfolyama 113 dolláros hordónkénti árat is elérte. (08.28.) Az orosz tõzsde a szíriai konfliktus nyomása alatt állt. Az olaj hordónkénti ára 115 dollár fölé került az esetleges katonai beavatkozástól való félelem miatt. A nap nyertesei az olajkitermelõ vállalatok voltak:  Lukoil (+0.55%), Rosneft (+1.97%), Surgutneftegas (+2.3%). A magas olajár lassíthatja az európai növekedést, amely következtében csökkenhet a fémfeldolgozó és vegyipari vállalatok termékei iránti kereslet, ezért az olajár növekedésnek a részvénypiacra hosszú távon inkább negatív hatásai lehetnek. 

Szólj hozzá